0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Olay Yeri Korumasında Ekipmanlar

OLAY YERİ KORUMASINDA EKİPMANLAR

Olay yerinin konumuna, olayın özelliğine ve elimizdeki malzeme ve personel sayısına göre koruma yöntemleri belirlenir. Korunacak alanın kapalı, açık, büyük/küçüklüğüne, trafiğe açık/kapalı olması durumuna göre tedbirler alınır. Yukarıda anlatılan kapalı-açık-ıslak sulu alanlara özgü tedbirler uygulanır.

İnsan Unsuru; görevli personel yeterli alanı insan ve araç trafiğine kapatarak koruma altına alır.

Kendi imkanları ile

Diğer görevlilerle

Çalışanlardan ve diğer insanlardan

Bariyer; korunacak alan bariyerle korumaya müsaitse kapatılarak

Şerit; açık ve geniş alanlarda veya insan trafiğin yoğun olduğu belirli bir alanın korunmasında kullanılır. Şeritle çevrilen alanı insan unsuru ile kontrol etmek gerekir. Şerit olarak her türlü malzeme kullanıla bilinir(şerit, ip, kablo, hortum vb.). Meraklı, basın vb. gibi nedenle şeriti ihlal edenler ve olay yerini bozanlar olur.

Kapatma; otopark, işyeri, ikamet vb yerlerde insan araç trafiğine kapatarak, kapılar kapatılıp/kilitlenerek

Her türlü engelleyici; merdiven, koli, inşaat, tesisat malzemesi vb. kullanılabilir

4.1. İlk Müdahale Koruma Ekipte Bulunması Gereken Malzemeler

Olaylarla beraber olumsuzluklar oluşur, araç kaza yapar, yangın çıkar, olaya bağlı kapı pencere sıkışır. Olay yerinde ilkyardımın yapılması, gerekli işlemlere başlanması için olay yerine ulaşılması gerekir ve acil yapılması gerekenlerin zaman kaybetmeden yapılması gerekir. B durumlarda işe yarayacak her türlü teçhizatın kullanılması gerekir.

Malzemeler;

Haberleşme cihazı, güvenlik hizmetlerinde önemlidir.

Aydınlatma cihazı, jeneratör, fener, uzatma kablolu lamba, el feneri vb. ışık kaynakları

Şerit, ip vb. alan belirlemek için, olay yeri olduğunu ikaz edecek

İlk yardım malzemesi

Yol açma-kapama malzemesi, duba ve yön levhaları

Kurtarma malzemeleri, halat, kesici, kazıcı aletler

Kayıt cihazı (mümkünse), o yerin kamera kontrolü varsa o alanın yakın ilgili yerlerinin kaydının alınması sağlanmalı

Olay yerinin özelliğine göre çizme, yağmurluk, koruyucu yağmurluk araçlar cesetler için örtü, torba

4.2. İlk Ekip Donanımı

Kişisel donanım, beylik tabancası, kelepçe, diğer bağlama araçları (kablo bağı), düdük

İletişim; telsiz, cep telefonu, telsiz veya telefon listesi (erişim olanakları, ör. merkez, ilkyardım, itfaiye), şehir planı / yol haritası

Kişisel güvenlik donanımı; koruyucu eldiven (iş eldiveni, mümkünse kesilmesi zor olan cinsten), tek kullanımlık eldiven, tek kullanımlık giysiler, tek kullanımlık maske, tek kullanımlık galoş, gaz maskesi (opsiyonlu),

İlkyardım donanımı; ilkyardım çantası, ellerin temizlenmesi için dezenfektan, yangın söndürücü (karbondioksit), güvenlik yeleği (reflektörlü uyarı yeleği), levye, demir makası

Bulgu toplama; kordon şeridi, kordon şeridi için direk (opsiyonlu), koni, el feneri, pil (el projektörü), tebeşir, işaret spreyi (opsiyonlu), plastik branda (kanıtların korunması için)

Kanıt toplama malzemeleri (plastik torba, kağıt torba, etiket), Kanıt tabloları, Termometre, Kontrol listesi (talimatname), Kanıt toplama çantası (opsiyonlu), Çok amaçlı alet (opsiyonlu)

Belgelendirme; formlar, yazı panosu, çeşitli kalemler (tükenmez kalem, keçeli kalem, sabit mürekkepli kalem, vs.), kroki için çizim araçları (kağıt, şablon), ses kayıt cihazı (opsiyonlu), diz üstü bilgisayar, çelik metre, fotoğraf makinesi, flaş

İlk Ekip de olay yeri güvenliği için bulunması gerekli malzemeler

  • Emniyet Şeridi
  • Şeritdireği
  • Plastik branda (Hava muhalefeti olduğu durumlarda delilleri bozulmaya karşı korumak için)
  • Tebeşir ve işaret spreyi (Bir delili veya cesedi acil durumlarda yerinden kaldırmak gerekiyorsa yerini ve sınırlarını belirlemek için)
  • Kağıt, kalem, şerit metre vb. (Olayla ilgili gerekli notları almak, ölçümleri yapmak ve tutanakları tanzim için).

 

 

Bu alanlarda bilirkişi, kriminal inceleme, uzman görüşü hizmeti verilmektedir.İletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bilirkisiraporlari.com da yayınlamakta olan her makale kurucularımız tarafından yazılmış olup yayınlanmış eserlerden oluşmaktır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır. İzinsiz kopyalanması yasaktır.