0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Format Sonrası Silinen Dosyaları Kurtarma

Format Sonrası Silinen Dosyaları Kurtarma

Bilgisayarları kullanırken çeşitli nedenlerden dolayı bilgisayar çalışması yavaşlayabilmekte ya da dosya hatalarından dolayı çökme yaşanmakta ve bilgisayar açılamamaktadır. Bu sorunları gidermek ve bilgisayarı daha iyi çalışır duruma getirebilmek için formatlama işlemleri yapılmaktadır. Formatlama yapıldığında daha önceden kaydedilmiş olan tüm veriler silinecektir. Formatlanmış bir hard diske her hangi bir yükleme yapılmadan bile silinmiş olan veriler kurtarılabilir. Format sonrası silinen dosyaları kurtarma yapabilmek için formatlanmış diske fazla veri yüklenmemelidir. Format işleminde kayıtlı veriler silinecek ve gösterilmeyecektir. Yeni yükleme yapılan sistem dosyaları hard diskte bulunan boş alanlar üzerine yapılacağı için daha önceden kaydedilmiş olan verilerin üzerine veri yazmayacaktır. Bu hard disklerin çalışma prensibidir ve veri kurtarma işlemlerini kolaylaştırmaktadır.

Neden Formatlanır?

Bilgisayarlarda bir sorun oluştuğunda en kestirme çözüm yolu olarak formatlama görülmektedir. Profesyonel bilgisayar kullanıcıları ise formatı en son çare olarak görürler ve sorunların çözümlerini ararlar. Bilgisayarınız sürekli mavi ekran hatası veriyorsa, kapanıp açılmıyorsa, kullanırken çok sık kilitlenmeler yaşanıyor formatlama yaparak bu sorunlar aşılabilir. Formatlama öncesinde imkan varsa hard diskte kayıtlı bulunan tüm verilerin yedeğinin alınması önemli olacaktır. Yedekleme alma imkanı olmadığında formatlama sonrası çeşitli yazılımlar ile veri kurtarma yapılabilmektedir.

Biçimlendirme

Bilgisayarın işletim sisteminin yüklü olduğu bölüm değil diğer bölümleri, harici kullanılan disklerin biçimlendirilmesini yapabilirsiniz. Buna bilgisayar sistemleri müsaade etmektedir. Daha çok sistem dosyalarınıza virüs bulaştığını düşünüyorsanız biçimlendirme yaparak temizleme yapabilirsiniz. Yanlışlıkla yapılan biçimlendirme işlemleri sonrasında birden fazla kurtarma programı kullanarak verilerinizi kurtarabilirsiniz. Kullanılacak olan bir kurtarma programı verilerinizin tamamının kurtarılmasını için yeterli olmayacaktır.

Kurtarma Programları

Formatlamış olduğunuz hard diskteki verilerinizi kurtarabilmeniz, hard diskinizi çalışan başka bir bilgisayar sistemine harici olarak bağlayarak kurtarma işlemlerine başlanmalıdır. Formatlanmış hard diske yüklenmiş çalışan sistemi kullanarak veri kurtarmaya çalıştığınızda verilerinize zarar verebilirsiniz. Bunun için farklı bir sistem üzerinden kurtarma yapmalısınız. Günümüzde internet üzerinde çok sayıda veri kurtarma programları yer almaktadır. Kişisel olarak veri kurtarma yapmak istediğinizde en güvenilir ve kaliteli kurtarma programını bulmalısınız. Veri türlerine göre kurtarma programları farklılık göstermektedir. Resimler için farklı bir program, metin belgeleri için farklı programlar seçmeli ve birden fazla kurtarma programı ile hard diskinizi taratabilirsiniz.

Hard Disk Dosya Yapıları

Bilgisayarlarda kullanılan hard diskler formatlanırken, kullanılan işletim sisteminin desteklediği dosya yapısına göre hard diski yeni dosya yapısıyla oluşturacaktır. Windows işletim sistemleri sürüm özelliklerine NTFS dosya sistemi ile hard diskleri biçimlendirecektir. Bu dosya sisteminde silinen dosyalar hard disk içerisinde kalmakta ve tamamen silinmemektedir. Bilgisayarların büyük bir bölümünde Windows işletim sistemleri kullanıldığı için format sonrası silinen dosyaları kurtarmak daha kolay olabilecektir. Mobil cihazlarda bu işlemler daha farklı uygulanmakta ve veri kurtarma yüzdesi daha düşük olacaktır.

Hard Disk Yapısı

Veri depolama cihazları olan hard disklerin kendi sistem dosyaları vardır ve kaydedilen dosyaların hard disk içerisinde hangi sektörlere kaydedildiğini, veri boyutunun ne olduğunu, yazma tarihi, değiştirme tarihi gibi tüm bilgiler özel bölümlerde tutulur. Hard diske veriler kaydedilirken boş sektörler üzerine yazılır. Formatlama ya da veri silme durumlarında veriler tamamen silinmez ve hard diskin sektörlerindeki yerlerini korurlar.

Hard diskte hiç boş sektör kalmadığında daha önceden silinmiş verilerin bulunduğu alanlara yazmaya başlayacak ve silinmiş dosyaların tamamen silinmesine neden olacaktır. Veri kurtarma yaparken, kurtarma yapılan hard disk üzerinde kurtarma programlarının çalıştırılmaması gerekir. Çünkü programlar kurtardıkları verileri bulduğunda başka alanlara yazmaya başlayacağı için o bölümdeki verilerin hasar görmesine neden olabilecektir.