0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bire Bir Kopyalama (İmaj Alma) Hizmeti

Bire bir kopyalama anlamına gelen imaj alma işlemi, bilgisayarın C: sürücüsünde yer alan ya da istenildiği takdirde diğer sürücülerde yer alan bilgilerin imaj alma programlarından olan image drive, norton ghost veya Acronis true image uygulamalarından biri aracığıyla kopyalanır arşivde dosyalanması yani yedeklenmesi işlemine verilen isimdir. Bire bir kopyalama (imaj alma) hizmeti genellikle format atılan bir bilgisayara kullanılacak olan bütün programların yüklenmesinden sonra alınır ve alınan imaj bir USB belleğe ya da D: sürücüsüne yedeklenir. Bilgisayara bulaşan bir virüs varsa veya bilgisayar çökmüşse ve bilgisayar performans kaybetmiş ya da kullanılamaz bir hale gelmişse imaj programları kullanılarak bilgisayar kısa bir süre zarfında eski durumuna getirilebilir. İmaj alma işlemi tek bir bilgisayar için yapılan bire bir kopyalama, birçok bilgisayar için de yapılabilir.

İmaj Alma İşlemi Ne Kadar Sürer?

İmaj kullanımı on dakikalık bir süre içinde gerçekleştirilir. Format işlemi iki ila dört saat arasında değişirken imajın kısa sürede kullanılması bire bir kopyalama hizmetinin en güzel tarafıdır.

Çok Sayıda Bilgisayar Olması Durumunda İmaj Alma Hizmeti Hepsine Tek Tek Mi Uygulanır?

Bilgisayarların hepsi eğer aynı donanım özelliğini barındırıyorsa birçok bilgisayar içerisinden yalnızca bir tanesine format atılır ve ilgili tüm uygulamalar yüklendikten sonra imaj alınır. Bilgisayarların aynı donanıma sahip olması bir bilgisayarın arızalanması halinde ya da bilgisayar bakımının yapılmasının gerektiği durumlarda kısa bir süre zarfında bilgisayarlara imaj kurulumu yapılır. Bu yöntemle bilgisayarların her biri için tek tek format işlemi yapılma ihtiyacı ortadan kalkar ve zamandan tasarruf sağlanarak güzel sonuçlar elde edilir. Ancak dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Bilgisayarın server yapısına sahip bir sistemi bulunuyorsa sistem çakışmaları olabilir ve bilgisayarların bazıları çalışmayabilir.