0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Aleyna Çakır Cinayeti Adli Tıp Raporu

Aleyna Çakır Cinayeti Adli Tıp Raporu

Aleyna Çakır ismini kullanan Sema Esen, Ankara’da 3 Haziran’da hayatını kaybetti.

İlk olarak Aleyna Çakır’ın intihar ettiği belirtilse de erkek arkadaşı Ümitcan Uygun’un daha önce ona şiddet uyguladığı görüntüler ortaya çıktı.

Aleyna Çakır’ın ailesi, otopsi raporunun çıkmasının ardından bugün ATV’de yayımlanan Müge Anlı’nın programına katıldı.

Aleyna Çakır’ın ailesi, “kızlarının katili” olmakla suçladığı Ümitcan Uygun’un, başka kadınların da zarar görmemesi için bir an önce tutuklanmasını talep ediyor.

Müge Anlı’nın son programında ise komşusunun, Aleyna Çakır’ın hayatını kaybetmeden önce kaydettiği çığlıklar dinletildi.

Otopsi raporu açıklandı

30 Haziran’da Ankara Adli Tıp Kurumu Başkanlığı tarafından hazırlanan otopsi raporunun sonuçlarını duyurmuştu.

2 ay sonra ortaya çıkan rapora göre, intihar ettiği iddia edilen Aleyna Çakır’ın tırnaklarında erkek DNA’sı çıktı.

Vajinal sürüntü örneğinde de en az birisi erkek genotipe sahip, birden fazla şahsa ait olabilecek karışım DNA profili tespit edildi.

Ankara Adli Tıp Kurumu, kesin ölüm sebebi hakkında kanaate varılmadığı gerekçesiyle dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.

Çakır’ın avukatları ise Ümitcan Uygun’un tutuklanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuru yaptı.

Vajinada sperm tespit edildi

Raporun detaylarında Esen’in vajinal sürüntü örneğinde az sayıda sperm hücresi görüldüğü, idrarda Prostat Spesifik Antijen (PSA) tespitleri yer aldı. Vajinal sürüntü örneğinde en az birisi erkek genotipe sahip, birden fazla şahsa ait olabilecek karışım DNA profili tespit edildiği belirtildi. Raporda, sağ ele ait 3 numara olarak numaralandırılan tırnak parçasından birbirleri ile uyumlu Y-STR DNA profillerinin tespit edildiği (Y-STR DNA profillerinin, babadan oğula Y kromozomu üzerinden aktarıldığı ve Y kromozomunun mutasyona uğraması dışında aynı soy ağacına dahil erkek bireylerde birbirleri ile aynı olduğu bilinmektedir) ifadeleri yer aldı.

Ankara Adli Tıp Kurumu, kesin ölüm sebebi hakkında kanaate varılmadığı gerekçesiyle dosyayı İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderdi.

Ne olmuştu?

21 yaşındaki Aleyna Çakır’ın erkek arkadaşı olduğunu söyleyen Ümitcan Uygun, 3 Haziran’da polisi arayarak Çakır’ı evinde ölü bulduğunu söyledi.

Polis, kayıtlara “intihar” olarak geçen olayın ardından 22 yaşındaki Ümitcan Uygun’un ifadesini aldı.

Demirören Haber Ajansı’na (DHA) göre Uygun ifadesinde, “Aleyna bir gün önce bana ‘Benim yanımda annem yok, babam yok, eve geldiğinde beni bu halde bulamayacaksın’ diye mesaj attı. İntihar edeceğini düşünmemiştim. Sabah evine gittiğimde asılı halde gördüm” dedi.

‘Koruyucu tedbirlerin alınmasını talep ediyorum’!

Olayın ardından Ümitcan Uygun’un, gerçek adı Aleyna’ya yaklaşık 1,5 ay önce şiddet uyguladığı ve Instagram üzerinden canlı yayın yaptığı ortaya çıktı.

Aleyna’nın 17 Nisan’daki olayın ardından polise giderek şikayette bulunduğu, Uygun’a bir ay uzaklaştırma cezası verildiği, Uygun’un polise ifade verdikten sonra görüntüleri sosyal medyadan sildiği tespit edildi. Ancak bazı kullanıcılar tarafından görüntülere ulaşıldı ve internet ortamına verildi.

Aleyna Çakır’ın 17 Nisan’da polise verdiği ifadeye ulaşan DHA’ya göre, Çakır koruma da talep etmişti:

“17 Nisan günü 04.00 sıralarında Ümit U.’nun arkadaşı ve benim de tanıdığım E.Ö. eve geldi. Kapıyı çalıp, ‘Ümit hakkında konuşmak istiyorum’ dedi. Kapıyı araladığımda ikisi de kapıyı iterek, zorla içeri girdi. Evde arkadaşım M.A. da bulunuyordu. Ümit içeri girer girmez ‘O…. seni öldüreceğim, sen bittin, seni yaşatmayacağım’ diyerek, boğazımı sıktı ve yumruk atmaya başladı. Astım hastası olduğum için salonun ortasında bayılmışım. Yaklaşık 20 dakika kadar baygın kalmışım. Kendime geldiğimde Ümit U’nun beni bayılttıktan sonra yerde yatarken telefonuyla Instagram’dan canlı yayın yaptığını öğrendim. Beni tehdit eden ve hakaretler eden Ümit’ten şikayetçiyim. Koruyucu tedbirlerin alınmasını talep ediyorum.”

‘Tokat attım, sinir krizine girdi ve bayıldı’

Uygun, şikayetin ardından gözaltına alındı. Karakolda verdiği ifadesinde “Benim kız arkadaşım olur. Ayrıldık. Olay günü de arkadaşım E.Ö.’yle birlikte evine gittik. E.Ö. kapıyı çaldı. Konuşmak istediğimi söyledim. Eve bizi kendisi aldı. Eşyalarımı istedim. Vermeyeceğini belirterek kesmeye başladı. Bu sırada tokat attım. Sinir krizine girdi ve bayıldı. Yanında bulunan kız arkadaşı M.Ö. de ‘Siz gidin ben ilgilenirim’ deyince, evden ayrıldık” dedi.

“Ben ne tehdit ne hakaret ettim. Ne de Instagram’dan canlı yayın yaptım. Öyle bir şey olmadı” diyen Ümit Uygun, serbest bırakıldı.

Aleyna Çakır’ın yerde baygın yattığı ve Ümit Uygun’un “Öyle yapılmaz böyle yapılır” diyerek Aleyna’yı gösterdiği canlı yayın görüntüleri, Aleyna hayatını kaybettikten sonra ortaya çıktı.

Bu videoyla birlikte daha önce Ümit Uygun ve Aleyna Çakır’ın farklı yerlerden birlikte yaptıkları bir Instagram canlı yayını da internette yayımlandı.

Burada Uygun’un, “Eve 20 tane kadın çağırdım” dediği, Aleyna’nın da yanıt olarak “Umrumda değil… Benim kapıma gelmeyeceksin anladın mı? Sana öyle bir şeyler yaşatacağım ki senin canın çok kötü yanacak” dediği duyuluyor.

Olay sırasında yanında olan arkadaşı canlı yayını doğruladı

Aleyna’nın 17 Nisan’daki ifadesinde yer verdiği, Ümitcan Uygun’la birlikte evine gelen arkadaşı E.Ö. de şikayet üzerine ifade vermişti:

“Ümit’in eşyalarını almak üzere gittik. Kendi rızasıyla bizi içeri aldı. Ümit, eşyalarını isteyince, tartışma çıktı. Ben darp ettiğini görmedim. Sema’nın baygın şekilde yattığını gördüm. Ümit, cep telefonuyla Instagram’dan canlı yayın yapınca çok sinirlendim. Hemen evden ayrıldım. Ümit’in aracı olmadığı için ben götürdüm.”

DHA, 17 Nisan’daki olayın ardından Uygun’a, 1 ay koruma altına alınan Çakır’ın yanına aynı süre içinde tehdit ve hakarette bulunmama, konutuna, okuluna, iş yerine yaklaşmama tedbiri uygulandığını yazdı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü: İşlemler Cumhuriyet Savcısı’nın gözetiminde gerçekleştirilmişti

Aleyna Çakır’ın daha önce Uygun tarafından şiddet gördüğü ve şikayetçi olduğu haberlerinin ardından, sosyal medyada birçok isim genç kadının öldürülmüş olabileceğini iddia etti ve tepki gösterdi.

Bunun üzerine Ankara İl Emniyet Müdürlüğü 6 Haziran’da bir açıklama yaptı:

“03.06.2020 tarihinde ilimiz Keçiören ilçesinde Sema ESEN (Aleyna ÇAKIR) isimli şahsın ölümü ile ilgili olarak bazı sosyal medya hesapları üzerinden olayın intihar değil cinayet olduğu yönünde yapılan paylaşımlar nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur:

“17.04.2020 günü saat 14:15 sıralarında Sema ESEN (Aleyna ÇAKIR) isimli şahıs Keçiören İlçe Emniyet Müdürlüğümüze müracaat ederek, Ümit UYGUN ve E.Ö. tarafından darp edildiğini, astım hastası olması nedeniyle darp neticesi bayıldığını ve bu durumun erkek arkadaşı Ümit UYGUN tarafından sosyal medyada paylaşıldığını beyan ederek Ümit UYGUN ve E.Ö.’den şikâyetçi olmuştur. Aynı gün mahkemeye çıkarılan şüpheli şahıslar adli mercilerce serbest bırakılmıştır.

“03.06.2020 günü söz konusu intiharla ilgili gelen ihbar üzerine olay yerine intikal edilmiş, olay yeri ile ilgili tüm iş ve işlemler Cumhuriyet Savcısı’nın gözetiminde ve talimatları doğrultusunda gerçekleştirilmiştir. Maktul adli tıp kurumuna otopsi yapılmak üzere gönderilmiş, olayla ilgili olarak Ümit UYGUN ile B.G. isimli şahısların ifadeleri alınarak serbest bırakılmıştır.

“Konu ile ilgili olarak adli tahkikat devam etmektedir.”

Aleyna Çakır cinayetinin şüphelisi Ümit Can Uygun’un annesi intihar etti

Aleyna Çakır’ın ölümüne neden olduğu ileri sürülen Ümit Can Uygun’un annesi Gülay Uygun, şüpheli bir şekilde intihar etti. Gülay Uygun hakkında Sosyal Hizmetler’de kalan genç kızları gece hayatına yönlendirdiği iddiası üzerine Bakanlık soruşturma başlatmıştı.

21 yaşındaki Aleyna Çakır‘ın ölümünün ardından hakkında soruşturma başlatılan Ümit Can Uygun‘un annesi Gülay Uygun şüpheli bir intihar sonucunda yaşamını yitirdi.

Aleyna Çakır olayında “şüpheli” olarak kamuoyuna yansıyan Ümit Can‘ın annesinin Sosyal Hizmetler’de görevli olduğu ortaya çıkmış, “Yurt annesi” olarak tanınan Gülay Uygun hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Çalışma Bakanlığı müfettişleri bugün soruşturma başlatmıştı.

Bakanlık soruşturmasının ardından Ümit Can’ın annesi Gülay Uygun bugün akşam saatlerinde ormanlık alanda başına silahla ateş etmiş halde ölü olarak bulundu.

2017 yılında 349, 2018 yılında 403, 2019 yılında 417 2020 yılında 19 eylüle kadar 266 kadın öldürüldü.

Sitemizde ki yazıların amacı bu süreçlerde dosyalarda yaşanan ihmal, eksiklik ve hataları vurgulayarak ilerde yaşanmasını önlemektir.

HAN Kriminal olarak kadın ve çocuklar için biz varız.