0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Çukura Düşen Çocuk Hayatını Kaybetti Bilirkişi Bakışı

Çukura Düşen Çocuk Hayatını Kaybetti Bilirkişi Bakışı
İzmir’de Çukura Düşen Çocuk Hayatını Kaybetti


UMUMA AÇIK VEYA MAHSUS YERLERDEN KAYNAKLANAN HATALAR KUSURLAR

İzmir, Uzundere bölgesinde, 1,5 derinliğindeki su dolu çukura giren veya düşen iki kardeş Yusuf Tencirlioğlu (7) ile Ali Tenciroğlu (5) çamura saplanıp, su birikintisinin üzerine çıkamayarak vefat etti.

Ailenin mağduriyeti ve ülkemizde sokakların, boş alanların yani yaşam alanlarının yetişkinler için tehlike olduğunu her gün yaşıyoruz.

Kaymakamlığın açıklaması, “Toplu konut projesi kapsamında İller Bankası adına iş yapan bir firma var. Firmanın yol açan taşeron firması yağmur yağdığı zaman su birikmesin diye kendince böyle bir çukur kazıp önlem almış. Tahliye kanalı oluşturmuş. Kendi çapında önlem düşünmüş. Bundan sonrası bilirkişilerin, savcılığın kendi değerlendirmelerine kalmış. Ben şunu ifade etmek istiyorum. Bu vatandaşlarımız fakir, gariban insanlar. Ne kadar zor şartlarda yaşadıklarını gördük. Bunlar Maraş’tan üç ay önce ilçemize göç etmişler. Bu vatandaşlarımızın mağduriyetini ailelerin acısını paylaşıyoruz. İşte kimin sorumluluğu varsa devletin bütün organları olarak, Kaymakamlık olarak bu vatandaşların bu şekilde acı çekmesine sebep olanların yargı önünde hesap vermesi için elimizden gelen bütün işlemlerin yapılacağının bilinmesini istiyorum.” -14.01.2018

Çevre kazası diyeceğimiz bu tür olaylarda öncelikle  bilirkişi raporu ile kusurlular ve kusurlarının dereceleri belirlenmesi gerekir.

İki çocuğun ölümü var. Ortada İzmir gibi bir şehrimiz var. Aile çocuklarının güvenliğini sağlamak mecburiyetinde. Ancak ailenin durumu belli. Çadırda yaşıyor. Bu aile bu çocuklar aynı zamanda devletin vatandaşı.

Yine bu çukurun bu şekilde tehlike saçması başta sorumlu özel firma ile birlikte bunun denetiminden sorumlu resmi makamlardır.

Olayla ilgili polis, inceleme yapacak, çukur izinli veya izinsiz kim tarafından açıldığı araştırılacak. Savcılık, mahkeme, idari yönden davalar açılacak. Burada adli, hukuki ve idari yönden kusurlu olabilecekler:

  1. İş yeri sahibi ve sorumluları.
  2. Bu iş yerini denetleyen Çevre Müdürlüğü, Belediye, …
  3. Hatta mahalleden sorumlu muhtardan başlamak üzere kusur tespit edilerek ceza verilmelidir.

Çevre kazası diyeceğimiz bu tür olaylarda öncelikle  bilirkişi raporu ile kusurlular ve kusurlarının dereceleri belirlenmesi gerekir.