0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mor Beyin Nedir ?

MOR BEYİN YAZILIMI NEDİR?

Bylock ile ilgili yaptığı açıklamada Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Yüksel Kocaman, "Mor Beyin yazılımı"ndan bahsediyor.

FETÖ tarafından geliştirilen ve dağıtılan “Mor Beyin” yazılımı ile içerisinde oyun, müzik ve alışveriş sitelerinin de yer aldığı 11 uygulama gizli, sizden habersiz bir şekilde Bylock’ a bağlantı yapıyor. Yüz binlerce kişinin kullandığı bu uygulamaların, reklam kısımlarına tıklandığında kullanıcı morbeyin adresine otomatik olarak yönlendiriliyordu. Daha sonra ise bir piksellik bir alana gizlenmiş olan bağlantıya kullanıcılar tıkladığında uygulamalar arka planda bylock  sunucusu ile bağlantı kuruyordu.

Mor Beyin yazılımıyla ByLock’a yönlendiren 11 program 

 • Best Free Music (Search&Play) [Java sınıf adı com.morbeyin.freezy.en]
 • Freezy-Müzik Bul Dinle [Java sınıf adı com.morbeyin.freezy.tr]
 • Freezy-Play Free Music Online [Java sınıf adı com.morbeyin.music_player_best]
 • Mor German English Dictionary [Java sınıf adı com.morbeyin.english_german]
 • En Ucuz Fiyat [Java sınıf adı com.kimeneki.enucuz]
 • Mor Almanca-Türkçe Sözlük [Java sınıf adı com.morbeyin.almanca]
 • Music Search-Beta [Java sınıf adı com.morbeyin.music_player]
 • Araba2.com [Java sınıf adı com.araba2]
 • Namaz vakitleri Diyanet(Alper yıldız)
 • Namaz Vakitleri TR(Alper yıldız)
 • Namaz vakitleri (Alper yıldız)

 

Şayet zamanında bu programlardan herhangi birisini indirdiyseniz sizde farkına varmadan bu programlardan her birini her kullanışınızda uygulamalar arka planda sizi bylock sunucusuna bağlıyordu.

Önemli Ek Notlar:

 • Öncelikle söylenmek gerekir ki bu uygulamaların neredeyse tamamına yakını artık apple ve google store’da bulunmamaktadır ve indirilebilir durumda değildir.
 • Bu uygulamalar herhangi bir üçüncü parti uygulama sitelerinden indirilseler de çalışmayacaklardır. Bunun neden ise bağlantı sağladığı sunucu ve sunucular artık çalışır durumda değildir.
 • Bylock’a ait sunucunun en son 12 Mart 2016 tarihinde aktif ve ulaşılabilir olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı bu tarihe kadar yani 12 Mart 2016 tarihine kadar olan bağlantılar mahkeme tarafından soruşturmalarda baz alınırken bu tarihten sonraki bağlantılar mahkeme tarafından dikkate alınmıyor.
   

 


Mor Beyin Uygulaması’ndan kaynaklanan mağduriyetlerin gerçek nedeni nedir?

 

Mor beyin uygulaması, Bylock kiriptolu yazışma ve sesli konuşma uygulamasının sadece Örgüt’e mensup kişilerin erişiminde bir yazılım olduğu ve bundan dolayı, eğer bir kişide bylock uygulamasına dair bir iz çıktıysa o kişinin kesin olarak örgüte tabi olduğu yönündeki algıyı yerle bir etti.

Mor Beyin uygulaması Bylock operasyonlarının oldukça çürük bir zeminde işlev gördüğünü ortaya çıkarmıştır. Bylockta ki bu çürük zeminden dolayı bu incelemeyi yapan kişiler, uygulamaya üye olup olmadığına, içerik oluşturup oluşturmadığına bakmasızın böyle bir kriter bile aramadan ve herhangi bir doğrulamadan geçirmeden ne zaman, nerede, nasıl ele geçirildiği sır gibi saklı tutulan ıp listesine dayanarak binlerce kişiyi gözaltına aldılar ve buna ek olarak on bilerce kişiyi de işlerinden atıp medeni ölümlerine neden oldular.

Ip adresinin bir delil değil de sadece küçük zayıf bir emare olduğunu bunu yapan kişilerde bilmektedir. Yargıtay’da bu söylem de daha önce birçok karar varmıştır.

Ip izleme, o internet abonesinin o anki kurduğu bağlantıları gösterir. Ama burada küçük bir ayrıntı bulunmaktadır ki bu da; o ıp üzerinden gerçek kullanıcısı dışında başka kişilerde bağlanabilir. Örnek verecek olursak bunlara toplu kullanıma açık wifi ağları güzel bir örnek olacaktır.

Bylock uygulaması ile alakası olmadığı halde sadece ortak wifi kullanımında doğan çok sayıda tutuklama gerçekleşmiştir. Örnek olarak HSYK 29 Mart 2017 tarihli kararıyla, ByLock uygulamasını kullandığı iddiasıyla meslekten ihraç edilen ve tutuklanan 3 hâkim/savcının itirazı ile ilgili yaptığı incelemede bu kişilerin wifi ağlarının başkaları tarafından kullanıldığını beyan ederek ve bu sebeple bunların ByLock kullanıcısı olmadıkları sonucuna vararak mesleğe iadelerine karar verdi. Ama bu durumda olan başkaları , burada belirtilen kişiler kadar şanlı değiller.

 

Mor Beyin Uygulaması Bylock Olayını Nasıl Etkiledi

Mor Beyin uygulaması, uygulamaları kullanan kullanıcıları çok kısa bir süreliğine Bylock sunucusuna bağlamaktadır. Bu sebeple telefon numarasının ıp numarası sunuculara kayıt olmaktadır ve bunlar izlendiğinde bylock sunucularına bağlantılar ortaya çıkmaktadır.Bu durumun karmaşıklığı tam da bu nedenle başlıyor. Bu uygulamayı yani Mor Beyin uygulamasını kullanan kullanıcıların Bylokcu bir diğer hitap ile fetö’cü olarak ortaya çıkması en basit tabirle bu kısa süreliğine gerçekleşen bylock sunucularıyla telefon ıp’lerinin irtibatıdır. Peki bu ne anlama gelmektedir?

Mor Beyin uygulamasını kullanan kullanıcılar hiçbir zaman Bylock uygulamasını kullanmadığına göre bir çok kişi sadece o uygulamayı ve onun yaptığı sunucu bağlantısını yaşadığı içi Bylock kullanıcı sayılmıştır.

Burada ki söz konusu olan kullanıcılar Bylock adlı kiriptolu konuşma ve yazışma sağlayan bu uygulamada üyelik hesabı açmadıkları ve kendilerine kullanıcı adı ve şifre belirlemedikleri halde Bylock listesine girmiştir.

Ocak 2017 Tarihli teknik raporun 56. Sayfasında MİT; Bylock sunucusunda bulunan 215 bin kullanıcıyı tespit ettiğini ifade etmiştir. Mor Beyin uygulamasının bağlantı kurduğu, yönlendirdiği 11.480 kişinin hiç bylock kullanmadığı günyüzüne çıktığına göre bu kişiler sunucularda kullanıcı olarak kayıt edilmediler ama kullanıcı sayıldılar. Bu durumda Mit, Bylock listesini sunucularda ki üye kayıtlarına bakarak oluşturmamış.

Ele geçirilen 17.169.632 adet mesajlaşma içeriklerinin tamamının kriptolu bir şekilde veritabanında saklandığı ve yapılan çalışmalar sonucunda 15.520.552 adet mesajlaşmaya dair içerikler çözümlenmiştir(Mit Teknik Raporunun 31. Sayfası) şeklinde bir açıklamada bulunulmuştur. Ama aradan 2 yıl geçmesine rağmen 15 milyon mesaj içeriğinin akibeti bir türlü belli olmamıştır.

 

 

Bylock ile ilgili yazımızı okumak için tıklayınız.

 

Bu alanlarda bilirkişi, kriminal inceleme, uzman görüşü hizmeti verilmektedir.İletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bilirkisiraporlari.com da yayınlamakta olan her makale kurucu bilirkişilerimiz tarafından yazılmış olup yayınlanmış eserlerden oluşmaktır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır. İzinsiz kopyalanması yasaktır.