0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

İnternet Ortamında Veri Güvenliği

İnternet’te gezinmek bugünlerde çok yaygın bir etkinliktir, ancak bazı web siteleri zararlı olabilir. Web siteleri, çocuklar için uygun olmayan veya belirli insan gruplarına saldırgan içerik sunabilir. Bazı web sayfalarında, bilgisayarınıza bulaşabilecek ve diğerlerine yayılabilecek virüsler, truva atları, casus yazılımlar veya diğer zararlı kodlar bulunabilir.

Olabilecek Güvensiz Durumlar

Genel olarak ı̇nternet ortamında veri güvenliği, tarayıcı güvenliğini, bir Web formundan girilen verilerin güvenliğini ve İnternet Protokolü yoluyla gönderilen verilerin genel kimlik doğrulamasını ve korunmasını kapsar. İyi internet güvenliği, finansal ayrıntıları ve bir işletme veya kurumun sunucuları ve ağ donanımı tarafından ele alınanların çok daha fazlasını korur. İnternet güvenliğinin yetersiz olması, bir e-ticaret işini veya verilerin web üzerinden yönlendirildiği herhangi bir işlemi çökertmekle tehdit edebilir. Kötü ve güvenliği olmayan web siteleri, sizden banka giriş bilgileri gibi kişisel bilgilerinizi çalmak için tasarlanmıştır. Güvenli bir web kurulumunun diğer yönleri, istenmeyen trafiği engelleyen güvenlik duvarları ve tehlikeli ekler için internet trafiğini izlemek üzere belirli ağlardan veya cihazlardan çalışan kötü amaçlı yazılımdan koruma, casus yazılımdan koruma ve virüsten korumadır.

Önleyici Çözümler

Her şeyden önce ı̇nternet ortamında veri güvenliği için bilgisayarınızı düzgün bir şekilde kurun . İnternette gezinmek için ortak veya paylaşılan bir bilgisayar kullanırken dikkatli olun. Günümüzde internette gezinmek için taşınabilir bir cihazınız da olabilir en yeni işletim sistemi güncellemelerinin ve yamalarının kurulu olduğundan emin olun. Harici saldırılardan korunmak için bir güvenlik duvarı kurulmalı ve etkinleştirilmelidir. Virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılım önleme yazılımı en son uygulanan güncellemeler ile birlikte yüklenmelidir. Kendinizi casus yazılım ve reklam yazılımı, rootkit, Truva atı, botnet, solucan, virüs aldatmacası ve diğer kötü amaçlı yazılımlar gibi diğer saldırılardan nasıl koruyacağınızı öğrenin. Sahtekarlık bazen tanımlamak zor olabilir, bu yüzden gördüğünüzde internet sahtekarlığını nasıl tanıyacağınızı bilmeniz gerekir.