0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

İnternette İstenmeyen İçeriklerin Kaldırılması

Kişisel bilgilerinizin internet ortamında istenmese de halka açık olması muhtemeldir. Kötü şeyler çevrimiçi bir markayı öldürebilir. Hepsi kaldırılamayabilir, ancak bir kısmı kaldırılabilir. Bu kılavuzda negatif internet içeriklerinin nasıl silineceği anlatılmaktadır. Çevrimiçi içeriğin ya da internette ı̇stenmeyen içeriklerin kaldırılması yollarından birkaçı aşağıdaki adımlar uygulanarak yapılmaktadır.

Negatif İçerikleri Kaldırma

İnsanların %64’ü araştırma için arama motorlarına güveniyor, insanların bir marka hakkında çevrimiçi arama yapıp gördüklerini değerlendirmeleri önemlidir. İnceleme siteleri için hizmet şartlarını ihlal ettikleri takdirde yorumlar kaldırılabilir, ancak inceleme dışı içeriklerin durumları da önemlidir. Arama sonuçlarını değiştirmenin en hızlı yolu, üzerinde bulunduğu web sitesini tamamen kaldırmaktır. Sayfanın tamamen kaldırılması için bilgilerin yaşadığı sitenin web yöneticisinden veya yayımcısından isteyin. Yayıncıdan, sayfadaki HTML’nin başlığına NOINDEX etiketi eklemesini isteyebilirsiniz. İçerik sayfada olsa da NOINDEX etiketi arama motorlarına artık sayfayı taramamasını söyleyecektir. Birkaç hafta içinde, sayfa arama sonuçlarından otomatik olarak kaldırılır.

İçerikleri Google’dan Kaldırma

Bir yayıncıdan içerik silmek örneğin blog, haber sitesi, video kanalı gibi uygun görünmüyorsa veya çalışmıyorsa, ikinci seçenek Google ve Bing’den dizinlerinden bir şey çıkarmasını istemek olabilir. Ancak bu, içeriği sitenin kendisinden kaldırmaz, sadece bulmayı çok daha zorlaştırır.

Çevrimiçi içeriğin silinmesi için bulunduğu noktayla iletişim kurmanın doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorsanız, blog gönderilerini, makaleleri, videoları veya diğer çevrimiçi içerikleri kaldırmayı sağlayabilirsiniz. Onların taraflarına hitap ederek kaldırmayı veya güncellemeyi düşünmelerini sağlayabilirsiniz.