0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Ölüm Çeşitleri ve Kriminal İncelemesi

Ölüm Çeşitleri ve Kriminal İncelemesi

Ölüm çeşitlerini farklı açılardan sınıflandırmak mümkündür. Gerçekleşme şekillerine göre tabii ölümler, patolojik ölümler ve zorlamalı ölümler olarak ayrılmaktadır. Kolluğu zorlamalı ölümler ilgilendirir.

Tabii ölümler

Vadesi ile ölüm. Hayatta belirli bir süre yaşamış. İlerlemiş yaşı ile belirli hastalıklara bağlı olarak gerçeklesen ölümlerdir. Kronik ölüm; yaşlı ve ağır kronik hastalığı olan yatağa bağlı bir kişinin ölümü

Patolojik ölümler

Bilinen bir hastalığının olmaması, sağlıklı ve vadesi ile ölüm beklenmeyen insanların neye bağlı olduğu anlaşılmadan ölmesidir. Hastalık ile ölümün meydana gelmesi, ancak ilk anda şüphe ile bakılan ve kolluğu, adliyeyi ve muayeneyi/otopsiyi gerektiren ölümlerdir. Birden, çabuk, şüpheli ölüm olarak karşımıza çıkar. Bunlar ilerleyen aşamada muayene ve otopsi ile patolojik bir nedene dayanan ölüm olduğu anlaşılır. Özellikle ıssız, yalnız başına kalınan yerlerde (otel), nezarethane, hapishanede gerçeklesen ölümlere şüpheli ölüm olarak bakılır (Geniş bilgi için, Gök s. 57).

Zorlamalı ölümler

Ölümün zamanı gelmeden, herhangi bir sebep/zorlama ile kişinin ölmesidir. Kaza, intihar, cinayet olarak karşımıza çıkar.

Akut ölüm; trafik kazaları, cinayetler ve miyokard enfarktüsüne (kalp hastalığı) bağlı ölümler.

Bu tür ölümler adliyeyi ve kolluğu ilgilendirdiği için önem arz eder. Çok zaman maktulun kimliğinin bilinmemesi veya tespit edilemeyişi, cinayet olaylarında sebep ve failin tespiti için adli bilimlerin ve soruşturma kovuşturma aşamalarının birlikte ve kapsamlı yapılması gerekmektedir.

Olay yeri ve suç yeri dersinde anlatılan konular, adli tıp bilgileri, kriminalistik bilgileri, soruşturma ile birlikte değerlendirilerek sonuca gidilir (Bakınız; Suç Yeri ve Delil Güvenliği, Öldürme Yaralama Olayları, s. 235–260).

Kaza, intihar, cinayet olarak karşımıza çıkan zorlamalı ölümlerde bu üçü de içice girmiş bulunur. Bunların hangisinin olduğunun anlaşılması için, olay yeri, otopsi, inceleme ve soruşturma ile anlaşılır.

Ankara–Ostim; oto tamirhanesinde araç askıda ve işçiler altında çalışma yapmaktadır. Askı kurtulur isçinin üzerine düşer ve öldürür. Olay; kaza, intihar, cinayet mi?

Ankara–Bahçelievler; erkek öğrenci (22 yaş) evinin banyosunda başına poşet geçirilmiş vaziyette ölü olarak bulunur. Olay; kaza, intihar, cinayet mi?

Ankara–Çubuk; kadın polis evinde silahı ile intihar etti diye eşi tarafından karakola bilgi verilir. Olay intihar olarak polis kayıtlarına geçer. Olay; kaza, intihar, cinayet mi?

İstanbul–Karaca ailesi; kadın eşim (eski) intihar etti diyerek polisi arar. Olay intihar olarak algılanır. Maktulun ailesi intihar olmadığını iddia eder. Olay; kaza, intihar, cinayet mi?

Zorlamalı ölümlerde kişilere itibar edilmez, olay şüpheli olarak algılanır. Olayın kaza, intihar veya cinayet olduğu detaylı bir araştırma sonucu karar verilir. Bu kararlarda bile mutlak bir doğruluk yoktur.

Bu alanlarda bilirkişi, kriminal inceleme, uzman görüşü hizmeti verilmektedir.

Bilirkisiraporlari.com da yayınlamakta olan her makale kurucu bilirkişilerimiz tarafından yazılmış olup yayınlanmış eserlerden oluşmaktır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır. İzinsiz kopyalanması yasaktır.