0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Sabit Disklerden Veri Kurtarma

Sabit Disklerden Veri Kurtarma

Günümüzde tüm işlerimizi bilgisayarlar aracılığı ile yapmaktayız. Bilgisayarlar çeşitli donanım araçlarından oluşmaktadır. En önemli donanım parçalarından birisi hard disklerdir. HDD disklerde gelişen teknoloji ile birlikte kapasiteleri genişletilerek üretilmektedir. Hard diskler hareketli disklerden oluşmakta ve teknoloji sayesinde farklı türlerde karşımıza çıkmaktadır.

Bilgisayarların çalışmasını sağlayan işletim sistemlerinin yüklendiği, çalışmaya başladıktan sonra tüm verilerimizi kaydettiğimiz, yeni belgeler oluşturduğumuz ve depoladığımız bilgisayar parçası hard disklerdir. Hard disklerde kayıtlı bulunan veriler çeşitli nedenlerle silinebilmekte ya da erişim yapılamamaktadır. HDD disklerden veri kurtarma yöntemleri ile silinen veya erişilemeyen veriler kurtarılabilmektedir.

Veri Kaybolma Nedenleri

Bilgisayarların veri depolama cihazları olan HDD diskler, fiziksel arıza, donanımsal arıza, yazılımsal arıza gibi nedenlerden dolayı kayıtlı verilerde kayıplar yaşanmasına neden olabilmektedir. HDD diskler içerisinde kendi etrafında belirli bir hızda dönerek veri yazma ve okuma imkanı veren diskler bulunduğu için ani darbe, düşme gibi fiziksel durumlarda, disklere veri yazan yazıcı okuyucu kafaların ani çarpma sonucu hasar görebilecekleri bilinmektedir. Bu durumda diske ulaşılamayacak ve veri kaybına yol açacaktır.

Fiziksel Arızalar

Bilgisayarda takılı bulunan HDD diskler fiziksel arızaya uğradığında, erişim sağlanamayacak ve bilgisayar hiç çalışmayacaktır. Fiziksel arızaya neden olan etkenler arasında, elektriksel dalgalanma, düşme, darbe, aşırı ısınma, sabotaj, doğal afet, su teması, bad sector gibi çok fazla etken sayılabilmektedir. Fiziksel arızalı disklerdeki verileri kurtarmak için bilinçsizce müdahale etmekten kaçınılmalıdır. Fiziksel arızalı disklerden veri kurtarmak mümkündür ve bu işlemlerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekir. Fiziksel arızalı disklerden veri kurtarmak için yapılan müdahaleler sonucunda veri kurtarma işleminden sonra diskin özelliğini kaybetme riski yüksektir.

Yazılımsal Veri Kaybı

Hard disklerde yazılımsal hatalardan kaynaklanan veri kayıpları, yanlışlıkla silme, virüs programlarının veri silmesi, biçimlendirme, yedekleme yapmadan yapılan formatlama işlemleri gibi uygulamalar veri kaybına neden olmaktadır. HDD disklerde veri kurtarmanın en basit yapıldığı sorunlardan birisidir. Yazılımsal arıza oluştuğu görüldüğünde bilgisayarın elektriği kesilerek hard diskin tamamen durması sağlanmalı ve bilinçsiz müdahale edilmemelidir. Hard diskinizde oluşan yazılımsal sorunlardan kaynaklı kaybolan verilerinizi çeşitli yazılımları kullanarak kurtarabilirsiniz.

Hack ve Virüs

Kötü niyetli kişiler olarak bilinen hacker olarak adlandırılan kişiler, çeşitli yöntemlerle bilgisayarınızın kontrolünü ellerine geçirerek, verilerinizi silebilmekte ve şifreleyebilmektedir. Kötü niyetli kişilerin kullandığı yöntemlerin başında size virüslü dosyaları mail olarak göndererek, sizin bu virüs dosyalarını açmanızı sağlamaktır. Sizler bu dosyaları açtığınızda bilgisayarınıza erişim yolları açılacak ve kontrolü sizden çıkacaktır. Bu durumlarda tüm verilerinizi kaybetme riskiniz bulunmaktadır. şüpheli mailleri açmamalı ve bilgisayarınızda normalin dışında işlemlerin yapıldığınız gördüğünüz anda enerjisini keserek bilgisayarınızı kapatmalısınız.

Veri Kurtarma

Bilgisayardaki hard diskler üzerinde kapasite durumuna göre sectorler bulunmaktadır. oluşturmuş olduğunuz tüm veriler sectorler içerisine yazılır ve yazılımsal teknikler ile bu veriler düzenli bir şekilde size gösterilir. Oluşturmuş olduğunuz bir veriyi sildiğinizde hard diskiniz üzerinden silinmez sadece bu verilerin size gösterimi kapatılır. Yeni bir veri kaydettiğinizde sildiğiniz veri üzerine değil hard diskin boş olan sectorü üzerine yazacaktır. Bu yöntemle silinen verilerin HDD diskten kurtarılma ihtimali çok yüksektir. Hard diskin tüm sectorleri veriler ile dolduktan sonra oluşturulan yeni verilen silinmiş olan verinin bulunduğu sectore yazılacağı için daha önceden veriniz artık kurtarılamayacaktır. Yani hard disk kapasitesi tamamen dolmadan silinen verilerin çeşitli veri kurtarma yazılımları ile kurtarılması her zaman mümkündür. Ancak tüm veri kurtarma işlemlerinin uzman kişiler tarafından yapılması istenilen verilerin eksiksiz kurtarılmasını sağlayabilecektir.