0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Biçimlendirilmiş Diskten Veri Kurtarma

Biçimlenmiş Diskten Veri Kurtarma

Kullanmış olduğunuz bilgisayarda yavaşlama ya da başka sorunlar gördüğünüzde format atmayı en iyi çözüm olarak görürsünüz. İşletim sisteminin kurulu olmadığı hard diskin diğer bölümlerini ya da harici hard disk, USB bellek gibi depolama cihazlarını kendiniz biçimlendirme yaparak tamamen boşaltabilirsiniz.

Hard disk ya da USB belleklerinizi biçimlendirdikten sonra daha önceden kaydetmiş olduğunuz bazı belgeler aklınıza gelir ve onları kurtarma telaşına düşersiniz. Bir hard disk veya diğer depolama birimleri normal biçimlendirme yapıldığında önceki verileri kurtarma imkanı yüksektir. Çeşitli yazılım programları kullanılarak kurtarma işlemlerini yapabilirsiniz. Biçimlendirilmiş diskten veri kurtarma bilgisayar bilgisi olan herkes tarafından yapılabilse de uzman kişilerden destek almak önemlidir.

Biçimlendirme Türleri

Bir bilgisayar kullanıcısı olarak çeşitli depolama birimlerini biçimlendirmek istediğinizde, o birimi seçerek Mouse sağ tıklama yaptığınızda açılan pencerede biçimlendir seçeneğini göreceksiniz. Biçimlendir seçeneğini seçtiğinizde size bir defa biçimlendirme formatının uygulanacağı tablo açılacaktır ve tamam butonunu seçtiğinizde kısa sürede biçimlendirme tamamlanacaktır. Bu biçimlendirme işlemi sonrasında biçimlendirilen alandaki verileri kurtarmak mümkün olacaktır. Ancak farklı biçimlendirme programları kullanarak, üst üste 7 defa ya da 35 defa biçimlendir gibi seçenekler seçilerek biçimlendirme yapıldığında verilerin kurtarılması mümkün olmayacaktır.

Neden Biçimlendirme Yapılır?

Fotoğraf, video, çeşitli doküman belgeleri saklamak için çeşitli depolama cihazları kullanırız. Hard diskler ya da flash bellek gibi ürünlere kaydettiğimiz bu verileri başka depolama cihazlarına yedekleriz. Dosyalarımızı yeniden düzenlemek ve sınıflandırmak için depolama alanlarını biçimlendirerek temiz bir alan oluşturmaya çalışırız. Biçimlendirme yapmamıza neden olan en büyük sebeplerden birisi ise dosyalarımız içerisine virüslü dosya bulaşmış olması ve bu virüsün tüm belgelere zarar verme riskidir. Önemli belgeleri farklı bir yere yedekledikten sonra biçimlendirme yaparak virüslü dosyalar tamamen kaldırılmış olur.

Biçimlendirme Sonrası Verilere Ulaşmak

Bilgisayar kullanırken çoğu zaman bazı bölümleri ve flash bellekleri yanlışlıkla biçimlendirebilirsiniz. Yanlışlıkla biçimlendirme daha çok flash bellek cihazlarına yapılmaktadır. Biçimlendirme sonrası cihaz size boş görünecek ve verilerinizi göremeyeceksiniz. Biçimlendirme sonrası verilerinize ulaşabilmek için veri kurtarma işlemleri yapmanız gerekecektir. Bu ihtiyaçlarınız için internetten ücretsiz çeşitli programları indirebilir ve tarama yaptırarak verilerinizi kurtarabilirsiniz.

Veri Kurtarmada Dikkat Edilecek Hususlar

Dijital veri depolama cihazlarından veri kurtarma en önemli işlemlerden birisidir. Profesyonelce yapıldığında veri kurtarma yüzdesi daha yüksek olacaktır. Yanlışlıkla da olsa verileriniz silindiğinde kişisel yapacağınız yanlış uygulamalar verilerinizin tamamen silinmesine ve geri gelmeyecek şekilde hasar görmesine neden olabilecektir.

Veri kurtarma için internetten indireceğiniz ücretsiz uygulamaları çalıştırmadan önce virüs taramasından geçirmeniz önemlidir. İnternette yer alan ücretsiz programlar virüslü dosya içerebilmekte ve bilgisayarınıza, verilerinize daha çok zarar verebilecektir. Biçimlendirme yaparken detay biçimlendirme yapmamaya ve seri olarak birden fazla biçimlendirme işlem özelliklerinin seçilmemesine dikkat etmelisiniz. Tüm veri kurtarma işlemleri için teknik destek almalı ve uzman kişilerin işlem yapmasını sağlamalısınız.

Verilerin Korunması

Günümüzde her sektördeki işletmeler ve kurumlar tüm verilerini dijital ortamda tuttukları için veri güvenliği büyük önem kazanmaya başlamıştır. Çeşitli teknik arızalar veya kötü niyetli uygulamalar sonunda veriler zarar görebilecek ya da silinebilecektir. Tüm verilerin korunabilmesi için her türlü tedbir alınmalıdır.

En iyi tedbir veri yedeklemedir. Veri depolama biriminizi siz yanlışlıkla biçimlendirebildiğiniz gibi bazı uygulamalarda diskin biçimlendirilmesine neden olabilecektir. Biçimlenen disklerinizden veri kurtarabilmek için hiçbir işlem yapmadan diskinizi çıkarmanız ve farklı bir çalışan bilgisayara takarak o bilgisayar üzerinde veri kurtarma uygulamalarını çalıştırmalısınız. Biçimlendirme sonrası verilerinizin üzerine yeni dosya yazılmaması için veri kaydı yapmamalısınız.