0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Bylock Bilirkişi Raporu

Bylock Nedir ? Bylock Konusunda Bilirkişi Raporu

Bu Alanda Diğer yazılarımızı okumak isterseniz;

BYLOCK NEDİR ? İNCELEMESİ NASIL YAPILIR?

MOR BEYİN NEDİR ?

 

Bylock Nedir?

Android ve İOS tabanlı cihazlar için uygun olan şifreli  görüşme, yazışma  yapılabilen uygulama.

Bu programı yüklediği, kullandığı iddiası ile ilgili olarak 15 Temmuz sonrası çok sayıda kişi örgüt üyeliğinden suçlandı (ByLock bilirkişi raporu, kriminal inceleme).

15 Temmuz Darbe Kalkışmasından sonra ByLock kullandığı iddia edilenlerin listesini MİT’İN (veya diğer istihbarat birimleri) Cumhuriyet başsavcılıklarına iletmesi ile ismi yer alan kişiler gözaltı, tutuklama ve devamında yargılamaya başlandı.  Ayrıca kamuda çalışanlar açığa veya ihraç edildi .

Mahkemeler kişilerin ByLock kullanıp kullanmadığının ispatı yönünden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan (MİT tarafından hazırlanan) ByLock Server’ı Log Kayıtları ve ByLock içerikleri, BTK veya GSM şirketlerinden İnternet Bağlantı İletişim Sorgu Sonuçları, GSM şirketlerinden HTS Raporu’nu istemektedirler. Ancak bu bilirkişi veya uzman görüşünün şüpheleri gidermediği görüldü. Bu durum Türk Adli Bilişim konusunda resmi birimlerin çok büyük eksikliği olarak görüldü

ByLock programının indirilmesi ile kullanılmasının farklı anlamlar ve indirmediği, kullanmadığı veya telefonun kendisi adına olması ile birlikte kullanmadığını iddia ederek mağdur olduğunu ifade eden bir çok tutuklu dikkati çekti. Bu kişiler resmi kurumlardan gelen yazılar ve bilirkişi raporlarının eksik olduğunu düşünerek bilirkişi raporu, uzman görüşü alma arayışına girdiler .

Bu raporların bir çoğunda BTK, MİT, GSM şirketlerinden gelen kayıtlar arasında tarih-saat ve baz istasyonu bilgilerinin bazıları birbirleriyle uyum ve eşleşmediği fark edilmesi ile tartışma artmaya başladı. Gelinen noktada ByLock programından dolayı işlem yapılan 11400 kullanıcı numarasının yanlışlıkla, yönlendirme ile işaretlendiği ve hatalı işlem yapıldığı Ankara cumhuriyet Başsavcılığı tarafından duyuruldu. Yine yeni listelerin hazırlandığı, bu sayının çok yüksek olduğu ifade edilmektedir.

Her delilde yanlış, hatalı değerlendirme olacağı gibi bilişim delili olan ByLock programının hatalara, mağduriyetlere neden olacağı açıktı. Bu tür suç isnat edilen kişilerin resmi bilirkişi raporları ve resmi yazışmalarla yetinmeden araştırma, inceletme yapmalı, yaptırmalıdır.

Bilişim sistemlerinde uzman ve yeterli birimlerden bilirkişi raporu – uzman görüşü almak işinizi kolaylaştıracaktır. Yargılamayı hızlandıracak, lehinize olan delillerin tespiti sağlanacaktır

Dipnot: Teknik bilgi içeren yazılarımızı ve örnek olay dosyalarımızı makalelerimiz kısmından görebilirsiniz.

Bu alanlarda bilirkişi, kriminal inceleme, uzman görüşü hizmeti verilmektedir.İletişim bölümünden bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 

Bilirkisiraporlari.com da yayınlamakta olan her makale kurucu bilirkişilerimiz tarafından yazılmış olup yayınlanmış eserlerden oluşmaktır. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında korunmaktadır. İzinsiz kopyalanması yasaktır