0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Emrah Serbes Kazasında Bilirkişi Raporu

Emrah Serbes Kazasında Bilirkişi Raporu Kararı

Trafik kazaları, hasarlı, yaralamalı ve ölümlü olarak ortaya çıkar. Özellikle ölümlü trafik kaza olayları şüpheli olay olarak görülür. Soruşturulması kamu adına yapılır.

 

22 Eylül 2017 günü İzmir-Aydın Otoyolu Torbalı Kavşağı yakınlarında, 34 NT 5005 plakalı otomobil ile 35 TV 9335 plakalı otomobilin çarpışması sonucu kaza meydana geldi. Olayda baba ve kız vefat etti. Kazaya neden olan kusurlu olarak görülen 34 NT 5005 plakalı aracı Kenan Doğru’nun kullandığı ifade edilerek soruşturma başlamıştır.

 

Kaza tutanağı ve krokilerinde Sürücü Kenan Doğru olarak görülürken Emrah Serbes araç sahibi olarak yer almaktadır.

Aracı Kenan Doğru kullandığı bahisle kaza sonrası muayenelere tabi tutulmuştur. Trafik kazalarında hatta birçok adli vakada ortada şüpheli bulunduğunda kolluk başka hinlik aramaz ve suçu kabul eden haricinde ihtimaller aramaz.

Ancak kaza olaylarında birçok sebeplerden dolayı suç vasfı ve failinin değişmesi mümkündür.

Öncelikle kaza yapan araç sürücüsünün kim olduğunun belirlenmesi gerekir. Bunun birçok yöntemleri bulunmaktadır.

 

Trafik Kazalarında Kusur Tespiti Aşamaları

 

Olay sonrası kazaya sebep olanların bazı işlemlere tabi tutulması gerekir. Bunlardan en önemli hususlardan birisi muayenedir. Burada şahısın sürücü güvenliğini etkileyen ‘uyuşturucu, uyutucu’ maddelerin kullanırımı olup olmadığına bakılır. Bu olayın niteliğini etkiler. Kanunda sürücülerin belirli miktarın üzerinde dozlarda bu maddeleri alınmasını yasaklamıştır. Bu dozun üzerinde alındığının tespit edilmesi kazanın bilinçli taksir olarak kabul edilmesine neden olur ki bu cezalandırmanın üst sınırını hüküm olarak uygulanmasına neden olur.

 

Çok zaman gerçek sürücülerin kaza sonrası gizlendiği bilinmektedir. Bu kolluk ve savcılık tarafından bilinen bir davranıştır. Olay yerinde ve aşamalarında ilk yapılan işlemlerden tarafların kimlik tespitinin yapılmasıdır. Burada sürücünün tespiti en önemli husustur.

Sürücünün tespit edilemediği veya farklı sürücünün ortaya çıktığı durumlarda olayda başa dönülür. Olayın iz ve delilleri özellikle günümüzde dijital veriler (kamera görüntüleri) önemli delillerdir. Yine direksiyon üzerinde sürücüye ait biyolojik verilerin incelenmesi bazı durumlarda sonuç verebilmektedir.

Trafik Kazasında Olay Yeri incelenmesi

 

Kaza kurbanı ailenin yakınlarının avukatı Burcu Ece Güler, tutuklu bulunan Emrah Serbes için uyuşturucu testi yapılmasını istediklerini söyledi. Güler, bu istekleri doğrultusunda 3 Ekim’de Emrah Serbes’ten kan ve saç gibi bazı doku örnekleri alındığını ve Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini belirtti.

 

Emrah Serbes ve Kenan Doğru’nun aynı araç içerisinde iken kaza yaptıkları, Emrah Serbes araç kullanıcısı iken Kenan Doğru’nun üzerine aldığı anlaşılmaktadır. Uygulamada araç sürücü alkol veya madde testine tabi tutulurken yolcular için böyle bir zorunluluk bulunmaktadır.

Bu durum hususi ve ticari araçlarda yardımcı kaptan veya muavinin devreye girmesi durumunda gerçek sürücü değişe bilmektedir. Bu değişimden özellikle gerçek sürücünün suçtan kurtulması hedeflenmiş olmakla birlikte esas amacın kazaya neden olan sürücünün alkollü, ehliyetsiz vb. olarak kazaya sebebiyet vermesi durumunda cezai ve tazminat müeyyidelerden daha az etkilenmek hedeflenmektedir. Bu durum hukuk davaları için çok önemlidir. Ülkemizde sıklıkla başvurulmaktadır.

Bu hususlar olayın iyi araştırılıp soruşturulması ile anlaşılabilir. Trafik dedektifliği veya trafik bilirkişiliği diyebileceğimiz konusuna özgü yöntemler kullanılmalıdır.

 

Trafik kazlarında olay yerinde kolluğun tespit ettiği bilgiler önemlidir. Ancak bu bilgiler hiçbir zaman yeterli değildir.  Çünkü kolluk olayın aceleciliği, ilk yardım, cenaze gibi ortamlarda olay yerini bir an önce trafiğe açmak durumundadır. İkincisi trafik kazları araştırması hibrit (multidisipliner) bir konudur. Birçok konu, bilim dahil olmak durumundadır. Soruşturma ve özellikle mahkeme aşamasında birçok incelemeler yapılır, bilirkişi raporları düzenlenir. Birçok çelişki tartışılır.