0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

İnternet Ortamında Kişilik Haklarını İhlal

Sosyal medya alanlarında çok fazla zaman geçirilmesi beraberinde belli başlı sorunların ve yasal durumların da ortaya çıkmasına neden olmaya başlamıştır. Bunların başında Internet ortamında kişilik haklarını ihlal konusu altında toplanan çeşitli suç unsurları gelir. İnsanların paylaşımları ve diğer yorum ve fikirleri konusunda yapılan suç unsuru içerikli durumlara ek olarak tehdit, hakaret tarzında suçların da oldukça fazla olduğu bilinir. Bu olayların yasal olarak suç olması ve sayı olarak azımsanmayacak bir hal alması siber suçlar konusunda gerekli birimlerin kurulmasına da neden olmuştur.

Özel Hayat Gizliliği

En sık rastlanan kişilik haklarından bir tanesine saldırı özel hayat kapsamına giren konulardır. Sahte hesap açılması veya izinsiz şekilde kişinin özel resimlerinin paylaşılması veya hesaplarının ele geçirilmesi öze hayatın gizliliği hakkının zarar görmesine neden olur. Yasalar karşısında bir suç unsuru olmasından dolayı açılan davalar sonucunda yapılan takipler IP ve sosyal medya takibi durumundan sonra kesin olarak ortaya koyulabilmektedir.

Tehdit ve Hakaret Suçları

Anayasa ile güvence altına alınmış haklardan bir tanesi de yaşama hakkıdır. Sosyal medya araçlarının kullanılarak tehditlerde bulunulması veya hakaret edilerek kişilik haklarına zarar verilmesi de sosyal medya ortamlarında sıklıkla görülen bir durumdur. Hakaret kişinin sosyal statüsünü etkileyecek bir hal aldığında ise beklenen cezanın daha da artması söz konusu olacağından dikkatli davranmak gerekir.