0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Mobil Cihazlar Üzerinde Adli İnceleme ve Analiz

Cep telefonları ve tabletler insanların günlük hayatta elinden asla düşürmedikleri mobil cihazlardır. Bu durumdan ötürü, kişiler haklarındaki tüm bilgi ve verileri bu cihazlar üzerinde saklarlar. Çoğunlukla özel verilerin saklanması için kullanılsa da son dönemde suçlular da bu platformları kullanmaktadır. Kolluk kuvvetleri bu cihazlardan gelen bilgilerle vakalarda oldukça önemli gelişmeler kaydederler. Kimi zaman suçlunun yakalanmasına kimi zamansa bir kişinin masumiyetine delil olabilecek veriler elde edilir. Mahkeme veya savcılar, herhangi bir suça karışmış olanların veya hakkında suçlama olan kişilerin kişisel elektronik cihazlarının incelemesini isteyebilir. Bu kolluk kuvvetlerinin daha fazla delil ve bilgi sahibi olması açısından istenir. Mahkeme kararıyla yapılır. Kişiye ait cep telefonu tablet gibi elektronik mobil cihazlar üzerinde adli inceleme ve analiz işlemi uzman kişilerce yapılır. Çoğunlukla tarihi geçmiş veya silinmiş verilere ulaşılır. Ayrıca güncel olarak telefonda bulunan bilgilerde incelemeye tabi tutulur.

Mobil Cihazların İncelemesi Ne Kadar Sürer

Mobil cihazlar üzerinde yapılan adli inceleme ve analiz normal şartlar altında 2 ile 15 gün arasında sonuçlanır. Ancak acil durumlarda savcıların özel istek ve beyanıyla bu süre kısalabilir.

Mobil Cihazı Kimler İnceler

Mobil cihazlar, bilişim konusunda uzman adli bilirkişiler tarafından incelenir. Ayrıca kolluk kuvvetlerinin kendi ekiplerinin yanı sıra özel ve sırf bu iş için kurulmuş alanında uzman firmalar da vardır. Kolluk kuvvetlerinin yeterli gelmediği durumlarda veya direk daha hızlı olması açısından bu firmalarla işbirliği içerisinde ilgili inceleme yapılabilir. Mobil cihazların içeriğiyle ilgili geniş kapsamlı rapor hazırlanır. Cihazlar içerisinde bulunan delil sayılabilecek tüm arama, mesaj, e posta, fotoğraf veya herhangi başka bir bilgi tasniflenerek bu raporda yer alır.