0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Açılmayan Bilgisayardan Veri Kurtarma

Bilgisayar kullanıcıları bilgisayarları açılmadığı zaman telaşlanmaya başlarlar. Bilgisayarların açılmama nedenleri farklı olabilmektedir. Bilgisayarın açılmasını sağlayan verilerin kaydedilmiş olduğu hard disklerde fiziksel arıza oluşmuş olabilir ve hard diske erişim hiç olmayabilir. Yazılımsal hatalardan dolayı işletim sistemi dosyaları hasar görmüş ve işletim sistemi başlatılamıyor olabilir. Ya da bilgisayarınızın elektrik aksamında bir arıza oluşmuş ve enerji ihtiyacını karşılayamayabiliyor olabilir. Bu durumlarda uzman kişilerden destek alarak format atmadan tüm verilerinizin kurtarılmasını sağlayabilirsiniz. Açılmayan bilgisayardan veri kurtarma yapılabilmektedir.

Arıza Nedenleri

Bilgisayarlar elektronik cihazlardır ve çeşitli nedenlere arıza yapma riski her zaman vardır. Bilgisayarlar elekriksel arızalar, donanım arızaları gibi durumlarda açılmayabilecektir. Donanımsal olarak hard disk arıza yapmış olabilir, Ram arızası oluşabilir, ekran kartı arızalıdır ve bilgisayarınız açılsa bile ekran görünmediği için işlem yapamazsınız. Elektrik dalgalanmaları, su teması, aşırı ısınma, sabotaj, darbe gibi durumlar bilgisayarların arıza nedenleridir. Tüm arıza sonuçlarında bilgisayar açılmayacaktır ve açılmayan bilgisayarlarınızdan veri kurtarma mümkün olabilecektir.

HDD Fiziksel Arızaları

Bilgisayarın ana parçalarından birisi veri depolama cihazı olarak kullanılan hard disklerdir. Hard diskler fiziksel olarak arıza yapabilmektedir. Fiziksel arıza olarak, hard diskin donanım parçalarının hasar görmesi olarak adlandırılabilir. Fiziksel arıza gören hard diskler çalışmayacağı için bilgisayarın açılmamasına neden olacaktır. Hard diskleriniz fiziksel olarak arıza yapmış olsa bile veri kurtarma laboratuvarlarında uzmanlar tarafından veri kurtarma işlemleri yapılabilmektedir. Laboratuvar ortamında HDD disklerin arızalı donanım parçaları uygun parçalar ile değiştirilebilmek ya da özel yazılımlar kullanılarak disklerin tüm yüzeyleri okunarak veri kurtarılabilmektedir.

Yanlış İşlemler

Bilgisayarının açılmadığını gören kişilerin büyük bir bölümü en kolay yol olarak bilgisayarına yeni format atmayı denemektedir. Format atarak hard diskinize yeni bir işletim sistemi yükleyerek bilgisayarınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Ancak format atma işlemi sırasında daha önceden kaydetmiş olduğunuz bazı verilerinizi kaybedebilirsiniz. Bilgisayarınızın açılmadığını gördüğünüzde teknik destek alarak hard diskte bulunan tüm verilerin kurtarılarak yedeklenmesini sağlamalısınız. Yapacağınız yanlış işlemleri birçok verinizi tamamen kaybetmenize neden olabilecektir. İnternet üzerinden indirmiş olduğunuz her veri kurtarma programı tüm verileri kurtarmak için yeterli değildir. En iyi veri kurtarma uzman kişilerden yardım almak olacaktır.

Yazılımsal Sorunlar

Bilgisayarlar hard disklere yüklenen işletim sistemleri sayesinde çalışmaya başlar ve kullanıcıya, kullanım ekranını gösterir. Yazılımsal olarak hard diskte kayıtlı bulunan işletim sistemi verilere zarar görebilecek ve bilgisayarın açılmasını engelleyecektir. Yazılımsal sorunlarda bilgisayarın tekrar açılmasını sağlayacak olun yöntem yeniden sistem yüklenmesidir. Ancak yeni sistem yüklenmeye başlandığında HDD diskin işletim sisteminin bulunduğu bölümün tamamen biçimlendirilmesi gerekecektir. Biçimlendirme yapıldığında verilerde kayıplar oluşacaktır. Bu sorun ile karşılaşmamak için biçimlendirmeden önce veri kurtarma yazılımları ile hard diskte kayıtlı bulunan tüm verilerin yedeklenmesini sağlamalısınız.

Veri Kurtarma Yöntemleri

Veri kurtarma uzmanları HDD disklerin yapılarına göre veri kurtarma yöntemlerini belirlerler. Veri kurtarma işlemleri, harddisk kurtarma, raid kurtarma, SSD kurtarma, sunucu kurtarma, nas kurtarma, SAS – SCSI kurtarma ve flash disk kurtarma olarak sınıflandırılır. Bilgisayarlarda HDD diskler ya da yeni nesil diskler olan SSD diskler kullanılmaktadır. Açılmayan bilgisayarlardan veri kurtarma işlemi için HDD disk veri kurtarma yöntemleri kullanılacaktır. Hür türlü diskten veri kurtarmak için doğru yöntemler uygulandığında veri kurtarma işlemleri başarılı olabilecektir. Son yıllarda veri kurtarma merkezleri kurulmuş ve bu merkezlerde fiziksel müdahale veya yazılımsal tüm veri kurtarma uygulamaları uzman kişiler tarafında kullanılarak, hassas bir şekilde veri kurtarma çalışmaları yapıldıktan sonra hard diskleri yeniden yapılandırılarak bilgisayarların açılması sağlanabilir.