0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

Tıbbi Uygulama Hataları

 

Tıbbi Uygulama Hatalarında Verdiğimiz Hizmetler

 

Sağlık sektörü her yıl milyonlarca insana hizmet veren dev bir endüstri haline gelmiştir. Bu kadar büyük bir endüstride bir çok sorunda yaşanmaktadır bu durum bazen deneyimsiz sağlık personelleri(doktor, hemşire, teknik personle ) tarafından olabileceği gibi hastane yetkilileri, yöneticilerininde sorumluluk alanlarında olabilir .Tedavi gören kişiler  yanlış müdahalelerin sonuçlarını hem maddi hemde manevi şekilde yaşıyorlar.

Peki hastanın bu mağduriyeti/zararı nasıl giderilir? Tazminat Davası hastanın zararının karşılanmasında bir yol olabilir mi?

Doktor ve/veya hastane tedavi aşamasında yaptığı tüm hataların neden olduğu zararları tazmin etmekle yükümlüdür. Bu durumda hastalar ve/veya hasta yakınları, zararın tazmini için tazminat davası açarak haklarını savunabilir.

Doktorun ve/veya hastanenin bakım veya tedavi görevini, tam veya gerektiği gibi yapmaması veya eksik yapması nedeniyle hastasına zarar vermesi, aralarındaki hukuki ilişkiye aykırıdır. Bu nedenle doktor, “malpraktis” yani hatalı uygulama/ hatalı tedavi sonucu hastaya verdiği maddi ve manevi zararları maddi tazminat ve manevi tazminat olarak ayrı ayrı tazmin etmekle yükümlüdür.

Ancak, bir tedavi sonucunda ortaya çıkan istenmeyen sonuç her zarar malpraktis olarak değerlendirilmez. Hastanın uğradığı zarar, doktorun, diğer sağlık personelinin veya hastanenin

  • Bilgisizliği,
  • Deneyimsizliği,
  • Özen Eksikliği,
  • Dikkatsizliği,
  • Tedbirsizliği,
  • Beceriksizliği,
  • Kurallara Uymaması,

nedeniyle oluşmuşsa “malpraktis“, diğer deyişle “tıbbi hata” veya “kötü tedavi” veya halk arasındaki genel deyimiyle “doktor hatası” söz konusudur ve hastanın bu zararının tazmin edilmesi için maddi ve manevi tazminat davası açma hakkı vardır.

Bunların tespitinde yönetmeliklere, mevzuata hakim sağlık konusunda tecrübeleri uzmanlardan (doktor, hastane yetkilisi) uzman görüşü alınması davanın ilerleyişini hızlandırır ve sonuca daha hızlı götürmektedir.

 

Dipnot: Teknik bilgi içeren yazılarımızı ve örnek olay dosyalarımızı makalelerimiz kısmından görebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak ve aklınıza takılan sorular ile ilgili talep formunu doldurabilirsiniz.