0541 146 65 66
Sosyal Medya Hesaplarımız

 


Ses İnceleme Alanında Verdiğimiz Hizmetler

Ses İnceleme Nedir ? 
Teknolojinin hayatımıza girmesiyle giderek çoğalan ses kaydetme araçları bir çok suç anını ve buna ipucu, delil olabilecek anları kaydetmektedir.Bu veriler uzman kişiler tarafından incelenmediği takdirde montaja ve manipülasyona çok elverişli olabilir. Doğru inceleme yapılmadığı takdirde arka plandaki tahrifat, montaj, eklemeler farkedilmemektedir. Bu alanda eğitim almış ve tecrübe etmiş bilirkişiler tarafından incelenip bilirkişi raporu verilmelidir.

 Ses İnceleme Alanında Verdiğimiz Hizmetler
• Ses İnceleme
    Ses verileri için kaliteli donanım ve yazılımının yanında uzmnalık ve tecrübe gerektiren bir alandır.İstenilen delil üzerine inceleme yapılır.Delil niteliği taşıyan hususlar raporlanır.Telefonla tehdit, şantaj, taciz gibi suçlar bu alanda sıklıkla karşılaştığımız  olaylardır yapılan incelemeler ile bilirkişi tarafından belirtilir.

• Ses İyileştirme
    Uygun bilgisayar yazılımları kullanılarak ses verilerinin delil olabilecek kısımlarının netleştirilmesi işlemidir. Düşük sesli ve gürültülü ortamlara yönelik iyileştirme çalışması yapılmaktadır.Ses dosyaları üzerindeki rüzgar sesi, dış sesler ve aygıttan kaynaklanan seslerin temizlenerek net bir ses ortaya çıkartılmaktadır.

• Ses İnceleme ve Kimlik Tespiti
    Delil olarak elde edilen görüntü ve şüpheli olarak yakalanan şahısın aynı kişi olup olmadığının tespiti yapılır. Bu incelemede gerekirse görüntü iyileştirmesi yapılır yüz karakter analizi ile gerekli rapor yazılır.

• Ses Analizi ve Ses Karşılaştırma
    Ses verileri istenilen talebe göre incelenir.Bu kayıtlar metin haline getirilir. İki ses verisinin aynı kişi tarafından oluşturulduğu tespit edilir.

• Ses Dosyaları Üzerinde Yapılan Montaj, Tahrifat ve Eklemelerin Tespiti.
    Ses dosyaları üstünde programlar kullanılarak müdahelede bulunulmaktadır Bu uygulamalar tespit edilmektedir. Ses verileri üzerinde yapılan ekleme, çıkarma ve  montaj yapılarak sahte delil oluşturulmaktadır.Bunun yanısıra tahrifat yapılarak delillerin kullanılamaz hale getirilmeside mümkündür. Bu tür durumlarda yeterli donanım ve yazılımı mevcut tecrübeli uzmanlar tarafından ses verilerini değerlendirilmesi gerekmektedir.  

Ses İnceleme konusunda sizden gelen talepler doğrultusunda sonuca ulaştırdığımız örnek teşkil edebilecek olaylar.
• Ekleme yapılmış ses dosyaları ile asılsız olarak tarafıma karalama yapılmaktadır. Montaj olduğunun ispat edilmesini istiyorum
•  Eşimin ses kaydı boşanma sürecinde delil niteliği taşır mı?
• Benim olmayan bir ses kaydı davada aleyhime kullanılıyor.
• Bir telefon görüşmesi davada aleyhime kullanılmakta fakat öyle bir konuşma gerçekleşmedi bununla ilgili inceleme istiyorum.
• Gürültülü bir ortamda kaydedilmiş ses dosyası delil niteliği taşıyor bununla ilgili iyileştirme istiyorum.
• Komşum ile tartışma sonrası bana hakaret içeren sözler söyledi ses kaydı aldım bunları yazıya döker misiniz?

Dipnot: Teknik bilgi içeren yazılarımızı ve örnek olay dosyalarımızı makalelerimiz kısmından görebilirsiniz.

Daha detaylı bilgi almak ve aklınıza takılan sorular ile ilgili talep formunu doldurabilirsiniz